UNFF10

Orman konusunda dünyanın en büyük toplantısı olan ve bu yıl ilk kez NewYork dışında İstanbul’da düzenlenen Birleşmiş Milletler Orman Forumu (UNFF) 10. oturumu sona erdi.

8 Nisan’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başlayan ve 133 ülkeden yaklaşık 2 bin 500 kişinin katılım sağladığı Birleşmiş Milletler Orman Forumu’nun (UNFF) 10. Oturumu sona erdi. Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun eş başkanlığında “Ormanlar ve Ekonomik Kalkınma” ana temasıyla toplanan ve 11 gün süren forumda dünya ormancılığının günümüzdeki durumu ve geleceği hususundaki önemli konular tartışıldı.

Forum başlamadan önce teamül gereği Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’ne çekilen Birleşmiş Milletler bayrağı da düzenlenen merasimle indirildi. Türkiye adına Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akca ve Müsteşar Yardımcısı Dr. Mahir Küçük, BM adına ise Birleşmiş Milletler Orman Forumu Direktörü Jan Mc Alpine’nın katıldığı kapanış merasiminde mehteran takımı tarafından da bir gösteri yapıldı.

Kapanış merasiminde yapılan konuşmalarda Orman Ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Mahir Küçük, 10. BM Orman Forumu’na ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, “Ana teması ormanlar ve ekonomik kalkınma olan forum boyunca yapılan tartışmaların, kırsal kalkınma, kırsal yoksulluğun giderilmesi, ülke ormancılıkları gibi konulara katkı sağlayacağını umuyoruz. Ayrıca birlikte hareket etme yaklaşımına da bir katkı sağlamış olmayı diliyoruz. Forumla birlikte bilgi paylaşımları arttı, uluslararası işbirlikleri için bir zemin oluştu. BM Genel Sekreterliği’ne de teşekkür ediyoruz” dedi.

UNFF Direktörü Jan Mc Alpine ise Türkiye’nin, 10. BM Orman Forumu’na ev sahipliği yaparak tarihi bir misyon üstlendiğini belirtti. Mc Alpine, “Forum boyunca 2 bin 500’ü aşkın konuk ağırladık. Türkiye ve Madagaskar olmak üzere 2 başbakan, bakanlar, bakan yardımcıları ve yüzlerce delege katılımı oldu. Daha önce ele alınmayan konular da gündeme geldiği için, çok önemli bir forum gerçekleşti. Türkiye’de, böyle tarihi bir şehirde bulunmaktan da büyük mutluluk duyduk” diye konuştu.

UNFF VE TÜRKİYE Birleşmiş Milletler Orman Forumu'nun tarihi dokusuyla dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul'da gerçekleşmesi Türkiye'nin tanıtılması, misafirperverliğin ve kültürel değerlerin gösterilmesi açısından oldukça fayda sağladı. Forumun orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olan Türkiye'de gerçekleşmesi ormancılık faaliyetlerinin diğer ülkelere aktarılması, özellikle odun dışı orman ürünleri alanında geliştirilen projelerin tanıtılması bakımından verimli oldu. Ayrıca Türkiye'nin uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapma konusundaki başarısı da bir kez daha kanıtlandı.