Onursal Başkan

Çok Değerli Dostlarım,
DEFNE & DOĞA ‘nın kalbi, muhteşem DOĞA’nın içinde bulunan Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Toros Dağların DEFNE’leri ile çevrili Sırt Köyü’dür. Bu yolculuk, gözümü açtığım andan itibaren yani Sırt köyünde doğmam ile başladı.
Rahmetli babam Ali YILMAZ’ın 1959 yılında kendi köyümüzde yani Sırt köyünde Muhtar olması ile birçok İLK’ lerin temeline demir attık. Ardından 25 yıl üst üste babam Ali YILMAZ Muhtar seçilerek Muhtarlık tarihinde de bir İLK yaşadık. Dağların tepesinde olan köyümüze okul yaptırdık, yol yaptırdık ve birçok güzellikler getirdik.1969 yılında Yahudi iş adamından ticaretin felsefesini öğrendim. 1970’den itibaren de yurtdışından profesörler, hocalar bizi bulmaya başladı ve böylece yurtdışına hammadde tedarikçisi olarak ürünlerimizi vermeye başladık.
Doğup, büyüdüğümüz topraklardan dolayı kendimi sektörümüzde yani Tıbbi ve Aromatik Bitkiler sektöründe, kızım Gökçe YILMAZ ile birlikte birçok konuda İLK’lere imza attık.
Yılların vermiş olduğu tecrübelere dayanarak, Türkiye ve Yurtdışında ki birçok firmaya hammadde üretimlerimizi gerçekleştirdik. Dolayısıyla resmi kuruluşlarda, Bakanlıkların listesinde ve gerekli sitelerde yer aldık. Bunun verdiği gururla; yıllar öncesinden yarım yüzyıllık tarihimiz boyunca bilimin gücüne inanarak onun ışığında,

  • Birçok Üniversite’de profesör ve doçent hocalarımızın farklı projelerinde yer aldık.
  • Doktora öğrencisi ve Yüksek lisans öğrencilerinin çalışmalarında yardımcı olarak, makalelerinde yer aldık.
  • Türkiye’nin birçok farklı üniversitesinden stajer öğrenci alarak staj yapmalarını sağladık.
  • Farklı Üniversitede’ki öğrencilere tesislerimizi gezme olanakları sağladık.

Bu tür çalışmalar sonucunda, 8 Nisan – 19 Nisan 2013 tarihinde İstanbul / Turkey, Amerika’nın düzenlediği, Birleşmiş Milletler Orman Formu Onuncu Oturum UNFF10’da, hem Delege olarak kızım Gökçe Yılmaz hem de DEFNE & DOĞA olarak uçucu yağ sektöründe Türkiye’de tek akredite firma olarak Türkiye’yi temsil ettik. Bu form, yıllardır Amerika’da düzenlenirken, bu yıl ise ilk defa Amerika dışında yani Türkiye’de gerçekleşti. Bu kadar önemli bir formda yer almaktan, akredite olmaktan ve konumuzda tek olmaktan gurur duyuyoruz.

Günümüzde kanser ve diğer hastalıkların artmasından dolayı, “ŞİFA” kaynağı olarak Dünya’da ki birçok canlıya bu ürünlerin ulaşmasını hedefliyoruz. Türkiye, özellikle Defne konusunda Dünya’nın %90 ihtiyacını karşılaşmaktadır. Ayrıca birçok endemik bitkiye (Endemik bitki, bulunduğu bölgenin ekolojik şartlarından dolayı yalnızca belirli bölgede yetişebilen, dünyanın başka yerinde yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü bitki türüdür.) ev sahipliği yapar. Bu bitkilerin Şifa özelliklerinden dolayı sizleri öncelikle Türkiye’ye, ardından Toros dağlarındaki o muhteşem Defne ağaçlarını görmeye ve de Defne ağaçları arasındaki Organik fabrikamıza ziyaret etmeye çağırıyoruz.

Bu güzel günlere getiren herkese ve sizlere sonsuz şükran duygularımı, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Kurucu / ONURSAL BAŞKAN
Mehmet YILMAZ